KERAMICKÉ VS. PORCELÁNOVÉ HRNKY

Hlavní stránka / ČLÁNKY / KERAMICKÉ VS. PORCELÁNOVÉ HRNKY

15.11.2014

KERAMICKÉ VS. PORCELÁNOVÉ HRNKY Mezi keramickými a porcelánovými hrnky je velký rozdíl ve výrobním procesu a také kvalitě, lépe řečeno záleží na jejich přímém využití.

Technicky vzato, porcelánové hrnky jsou jednou z mnoha kategorií hrnků, obecně nazývaných keramické. Keramické hrnky mohou být vyráběny z keramiky nebo kameniny. Keramické jednoduše odkazuje na "jakýkoli produkt (jako kamenina, porcelán, nebo pálená hlína) vyrobené hlavně z nekovových minerálů (jako např. jíl) vypalováním při vysoké teplotě. Hovorově, většina lidí mluví o keramických hrncích jako jakémkoliv výrobku, který není z porcelánu. Rozdíly mezi různými typy keramických hrnků závisí na surovině, ze které jsou vyrobeny, jakož i na vypalovací teplotě a dalším složení a výrobních postupech.

Kvalitní keramické hrnky se vyrábějí z keramické hlíny s minimálním výpalem 2100 stupňů Celsia. Vypálená keramická hmota sama o sobě musí být ještě chráněna glazurou. Z hlediska praktického uplatnění v běžném lidském životě a s ohledem na množství produkovaných výrobků má z celé široké škály keramických materiálů, největší význam keramika na bázi jílových surovin. Tato skupina keramiky zahrnuje materiály, pro jejichž tvarování a tepelné zpracování je rozhodující přítomnost převažujícího množství jílové suroviny. Hlavními představiteli jsou kromě keramických hrnků a jiného nádobí také cihlářské výrobky, kamenina, pórovina, porcelán a šamot, který však, z hlediska praktického užití náleží k žárovzdorné keramice.

Jako porcelán se označují slinuté, bílé a v tenké vrstvě průsvitné, vodu ani plyny nepropouštějící keramické výrobky, zhotovené z jemně mleté směsi kaolínu, křemene a živce. Porcelánové hrnky se vypalují při teplotách až 2600 stupňů Celsia. Většina porcelánových výrobků se tvaruje z plastického těsta. U užitkového porcelánu (např. hrnků, talířů) je to zejména tzv. točení rotačně symetrických těles s využitím sádrových forem. Při výrobě elektroporcelánu se pak používá obtáčení a frézování výlisků. Velmi rozšířeným způsobem tvarování dutých a plochých nerotačních tvarů je lití suspenze do sádrových forem. Některá plochá tělesa se tvarují rovněž lisováním z granulátu.

Významnou vlastností porcelánových hrnků oproti klasickým keramickým hrnkům z pálené hlíny je tloušťka, váha a bělost glazury. Porcelánové hrnky jsou více tenkostěnné a povrch bělejší. U nových technologií výroby NEW BONE dokonce porcelán dosahuje průsvitnosti a lehkosti. Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel. Stejhně tak má ale výborné vlastnosti na uchování teploty nápoje například italský silnostěnný porcelán.

Volba výběru mezi porcelánovými a keramickými hrnky je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb a využití nádobí v praxi. Porcelánové hrnky jsou výbornou volbou, pokud jde o životnost, moderní design a nároky kladené na nádobí ve většině gastro provozů. Keramické hrnky a jiné nádoby z keramiky jsou naopak ideální jako dekorace do interiérů anebo jako nádobí do čajoven a restaurací v lidovém stylu.

Autor: BC MUGS 2013
 

autor: mugs  |   sekce: ČLÁNKY   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Napište nám

Jméno:
Příjmení*:
Email*:
Telefon:
Text vzkazu*:

antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole je nutné vyplnit.

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

REKLAMNÍ HRNKY MUGS 2012 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.